23 Eylül 2008 Salı

KIIIIPPPPKIIIIRRRRRMIZIIIII ÇİLEK KOMPOSTOSUGünaydııınnnn...

Bugün sizinle Adana yazının alaca sıcağında yapmış olduğum çilek kompostosunu paylaşmak istiyorum. Özellikle evde çürümeye yüz tutmuş çilekleriniz varsa ve çilek reçeli yapmak istemiyorsanız, onun yerine harika bir tad olan çilek kompostosunu deneyebilirsiniz. Ben önceleri çilekten komposto yapılabileceğini hiç düşünmemiştim ama sevgili adaşım Şebnem'in sayesinde denemeye karar verdim. Adaşıma burdan bir kez daha teşekkür ediyorum!..

Bir iki ufak ayrıntı dışında bu da diğer kompostolar gibi yapılıyor.

ÇİLEK KOMPOSTOSU NASIL YAPILIR?

Ben herşeyi göz kararı yaptım, ama muhteşem oldu.
Yani göz kararı (5-6 bardak mesela) suyu ve ağız tadınıza göre şekeri (1-2 bardak şeker mesela) kaynatıp, kaynayan suya çileklerinizi yıkayıp, (büyüklerse ikiye bölerek) atıyorsunuz. Çok az da beraber kaynatıp altını söndürüyorsunuz.
TAMAMDIR. İŞTE HEPSİ BU KADAR.
Çok basit değil mi?


YAZARIN TAVSİYESİ: Tadı ve özellikle KIPPPPKIRMIZIII RENGİ bir harika. Mutlaka denemeye değer...
Gerçi biraz vakitsiz bir tarif mevsimi gereği ama... :))

Birkaç ufak ipucu vermek istiyorum. Çilek kompostosunu yaparken diğer kompostolardan farklı olarak, su kaynadıktan sonra çilekleri çok az kaynatıyorsunuz. Hatta hiç kaynatmayabilirsiniz de. Çünkü çilekler çok kaynarlarsa dağılıp o güzelim görüntülerini kaybedebilirler. Çileklerinizin bu olaya maruz kalmasını istemezsiniz değil mi?

İkincisi de gene adaşımın tavsiyesi! Kompostonuzu birkaç dilim muz ile süsleyip servis yapabilirsiniz. Tadı çok güzel oluyormuş. Ben muz olmadığı için deneyememiştim. Ama muhteşem bir tad olduğuna eminim. Bir dahaki sefere mutlaka muzla deneyeceğim.

Bir de çilek kompostosunda benim en hoşuma giden şey REN-GİY-Dİ. Harika bir kırmızısı oluyor ve beyaz kaselerin içinde kıpkırmızı rengiyle sofranıza ayrı bir renk ve ahenk veriyor. Sanki sofraya daha bi canlı, daha bi neşeli oturuyorsunuz. İçiniz enerji doluyor sanki...
Üzgünüm size beyaz kaselerin içindeki o harika görüntüyü almamış olduğumdan sunamayacağım. Ama onun yerine çilekli masa örtümle çok harika bir uyum sağladığını düşündüğüm yukarıdaki fotoğrafı yayınlıyorum.

Hıımmm, bu arada rengi harika bir kırmızı olan bir başka komposto daha var ki şu anda tam mevsimi. KIRRRRRMIZI ERİK KOMPOSTOSU. İnşallah ileriki günlerde onu da paylaşırım sizlerle, ama bikaç gün önce yaptığım KIRRRRMIZIIII ERİK KOMPOSTOSU fotoğrafını cekemeden bittiiiiiiiiii...

17 Eylül 2008 Çarşamba

Sevgili Adaşıma Doğum Günü PastasıGünaydııııııııııııııınnnnn..... :)))

Güzel bir gün geçirmek dileğiyle herkese günaydın, arkadaşlar...

Evvelki gün çooooook sevgili, biricik arkadaşım, adaşım, ŞEBNEMİM'in ağlayarak dünyaya gelişinin yıldönümüydü. Ağlayarak dünyaya geldin, hayatın boyunca HEP GÜLERSİN, İNŞALLAH!

İYİ Kİ VARSIN ŞEBNEMİM. İYİ Kİ DOĞMUŞSUN. İYİ Kİ SENİNLE TANIŞMIŞIZ. İYİ Kİ... İYİ Kİ... İYİ Kİ...
Ne güzel bir arkadaşınız sadece varlığıyla, sizin yanınızda(kalbinizde) oluşuyla size binlerce kez (İYİ Kİ) DEDİTTİREBİLİYORSA... Ne mutlu size. Yani bana ne mutlu ki sen VARSIN, BİRİCİK ARKADAŞIM, ADAŞIM.

Daha nice güzel,
Sağlıklı,
Mutlu,
Neşeli,
Sevdiğin kişilerle,
Sevdiğin işlerde,
Sevdiğin yerlerde,
Sevdiğin renklerde,
Sevdiğin melodiler eşliğinde,
Gönlünce gönlüne göre nice seneler geçirmen,
Hayatın boyunca nice (İYİ Kİ...'ler) diyebilmen ve
Beraber nice güzel seneler geçirebilmemiz dileğiyle...


İşte bu sevgili arkadaşım ŞEBO'ya benim deyimimle ŞEBOLOOOOM'a kendi ellerimle güzelll bir pasta yapmak istedim. Ama malesef bu aralar biraz rahatsızım diye çok oyalayıcı pastalar da yapamıyorum. (Bu zor bişey aslında hem bişeyler yapmak isteyip de hem de yapamamak, yapacak gücü kendinde bulamamak!) Ama o özel günü es geçmek veya sevgili adaşıma dışarıdan pasta almak istemediğim için ben de biraz kolayına kaçtım. Yani bazı arkadaşların deyimiyle uyduruk pasta yaptım. Bilmem adaşım tadını beğendi mi pastasının!.. :)


Şimdi tarife geçelim. Çok kolay ve çok özel bir pasta. :)
-) Önce markete gidip hazır keki alıyorsunuz. (He he heee, bu işin en zevkli yanıııı)

-) Kakao veya neskafe ile (isterseniz sütle, meyve suyuyla, hatta reçel suyuyla bile olabilir) keki ıslatıyorsunuz.

-) Üstüne istediğiniz bir pudingi yapıp döküyorsunuz.

-) Arasına muz, (isterseniz dövülmüş fındık, fıstık, çikolata parçaları işte ne isterseniz, evde ne varsa o anda, Allah ne verdiyse, kısacası Sevgili Doğumgünü Çocuğu'nun kısmetinde o yıl ne varsa)koyarak tekrar üstünü pudingle kapatıyorsunuz.

-) Veee en üstüne de içinizden ne geliyorsa, sevgili arkadaşınız için ne mesaj yazmak istiyorsanız onu yazarak, keyfinize göre süslüyorsunuz. (He he heee, bu da işin en zevkli yanııı)

(Kısacası bu işin her yanı zevkli, çünkü sevdiğiniz kişi için yapıyorsunuz!!!)
(Allah sağlık versin, hep yapalım, inşallah!)

Nice gönlünce yıllaraaaaaaaaaaaaaa, biricik arkadaşımmmm...
(O kendini biliyor!) :))

16 Eylül 2008 Salı

Yorgun İş Kadını Yemeği Kremalı Çorba veeeeeeee Kırlı Kızartması...

Merhabaaa,
Dün akşam iftar yemeğinde hem çok hafif, hem de yapması çok kolay, hem de bir o kadar da lezzetli olan Kırlı yemeğini yaptım. Çok sıkıştığınızda 5 dk.içinde hazırlayabileceğiniz çok basit ve pratik bir yemek. Adı sakın sizi yanıltmasın, öyle kızartmayla felan yakından uzaktan alakası yoktur. Bu sanırım Ege Yöresine ait bir yemek. Ben bu yemeği Aydın'lı çok yakın bir dostumuzdan öğrenmiştim, kulakları çınlasın, Allah sağlık versin, Nesrin Teyze'ciğim.

İsterseniz önce Çorba...-) 3 kaşık un ve 3 kaşık yağı (ben tereyağı kullandım) kavuruyoruz.

-) Un kavrulunca üzerine 6 bardak su ekliyoruz.

-) O kaynayınca 1 bardak sütle 1 yumurtanın sarısını çırpıp onu da ekliyoruz. Biraz kaynayınca tuzunu koyuyoruz ve üstüne kırmızı toz biber yakıp COZZZZZZZZZZZ'latıyoruuuzzz. :) İşşşşşte bu kadar.

Gelelim Diğer Basit ve Lezzetli Yemeğimize...

KIRLI KIZARTMASI...-) 4-5 adet patlıcanı hiç soymadan büyük büyük parmak şeklinde doğrayıp tencerenin dibine diziyoruz.

-) Üstüne biber (ben çarliston severim) büyük büyük doğruyoruz.

-) Onun da üstüne büyük büyük 4 parçaya böldüğümüz domatesleri doğruyoruz. İşte bu kadarrr.
-) 1 çay bardağı zeytinyağı ve biraz da tuz. Tamamdır. Yakın altını, kapatın kapağını kendi kendine pişsin. (Yerken üzerine isteğe göre sarımsaklı yoğurt dökebilirsiniz, daha lezzetli oluyor)
NOT: Hiç su koymanıza gerek yok, domatesin kendi suyu yetiyor, zaten.

Hmmmm... Afiyet Olsunnn...

(Mutfakta biri mi vaarrr... :)) )

10 Eylül 2008 Çarşamba

Merhabalar, Ben Geldim... :))

Merhaba Dostlar,

Uzun süredir yapmayı isteyip de o bahane, bu bahane bir türlü elimin değmediği blog açma isteğimi sonunda gerçekleştiriyorum. Umarım güzel ve keyifli vakit geçireceğimiz ve girdiğinizde çıkmak istemeyeceğiniz bir sitemiz daha olmuş olur. Burada daha çok, bana büyük keyif veren ve sıkıntılı zamanlarımda beni alıp başka diyarlara taşıyan pasta ve yemek yapımı konuları ağırlıklı olmak üzere her şeye yer vermeye çalışacağım. Bööööyle güzel bir yolun başlangıcında, hep birlikte bu yola devam etmek ve yol boyunca hep güzel şeyleri paylaşabilmek ümidiyle...